اگه یادتون باشه، در مهر پارسال به مناسبت یک میلیون بازدید از وبلاگ، صد تا کتاب به اشتراک گذاشته بودم. متاسفانه به دلیل این‌که در سایت اشتراک‌گذاری مورد نظر بعد از دو ماه از آخرین دانلود، فایل‌ها حذف می‌شن، بسیاری از کتاب‌ها از بین رفته بود. به همین دلیل اون کتاب‌ها رو در یک سایت اشتراک‌گذاری جدید آپلود کردم تا برای همیشه در دسترس باشه. خوشبختانه سایت picofile که مدتیه بیشتر ازش استفاده می‌کنم، برخلاف سایت قبلی، خیلی سریع‌تر لینک رو در اختیارتون قرار می‌ده و کاربری آسون‌تری داره.

آدرس لینک این کتاب‌ها رو در یک فایل کپی کردم و شما بعد از دانلود این فایل با کلیک روی هر لینک کتاب، می‌تونید به صفحه‌ی دانلود وارد شده و کتاب رو دریافت کنید.

امیدوارم دوستانی که موفق به دانلود این کتاب‌ها در اون زمان نشدند، به این شکل، دسترسی آسون‌تری به فایل‌ها داشته باشند.

 

لینک و فهرست 100 کتاب زبان‌شناسی (98 کیلو بایت)

 

+ نوشته شده در جمعه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۳ساعت 1:44 توسط سید محمد مهدی مقدس |

اگر یادتون باشه، حدود سه ماه قبل که به نمایشگاه کتاب رفته بودم، کتابی رو معرفی کردم که دکتر صفوی ترجمه کرده بودند و نامش نظریه‌های معنی‌شناسی واژگانی بود. فایل اصلی این کتاب رو از مدت‌ها قبل داشتم و فکر نمی‌کردم روزی ترجمه‌ی اون هم منتشر بشه. در این مطلب قصد دارم همین کتاب رو در اختیارتون قرار بدم تا اگر قصد خرید ترجمه‌ی اون رو ندارید، بتونید از کتاب اصلی استفاده کنید. البته پیشنهاد من به دوستانی که ترجمه رو تهیه کردند، اینه که می‌تونند متن اصلی رو با ترجمه مقابله کنند تا با شیوه‌ی ترجمه‌ی دکتر صفوی بیشتر آشنا بشند. و این کاریه که خودم گاهی انجام می‌دم!

Theories of Lexical semantics (2.8 MB)

 

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۳ساعت 1:3 توسط سید محمد مهدی مقدس |

شاید آشنایی مختصری با بزرگ‌ترین فیلسوفان غرب برای همه‌ی ما خیلی خوب باشه. این کتاب صد و یک فیلسوف تاثیرگذار در تاریخ فلسفه‌ی غرب رو به صورت خیلی کوتاه معرفی می‌کنه؛ به طوری‌که از فیلسوفان پیش از سقراط تا فیلسوفان دوران جدید رو در بر می‌گیره. خوبی این کتاب اینه که هر نفر رو فقط در دو صفحه معرفی می‌کنه و خیلی راحت می‌شه ازش استفاده کرد. و البته نام نوام چامسکی هم به عنوان فیلسوف در این کتاب ذکر شده. ترجمه‌ی این کتاب هم مدتی قبل منتشر شده و در بازار موجوده.

 

Madsen Pirie: 101 Great Philosophers; Makers of Modern Thought (484 KB)

 

+ نوشته شده در شنبه چهارم مرداد ۱۳۹۳ساعت 0:31 توسط سید محمد مهدی مقدس |

فلسفه‌ی زبان، درسی هست که ارتباط زیادی به معنی‌شناسی داره و متاسفانه در دانشگاه‌های ما اصلا مورد توجه قرار نمی‌گیره. شاید فقط یکی دو استاد زبان‌شناسی می‌شناسم که کاملا با مباحث این زمینه آشنایی دارند و حتی کتاب هم ترجمه کردند. اما با این حال، در کتاب‌های مقدماتی زبان‌شناسی چیزهایی از نظریه‌های آستین، سرل، گرایس و غیره می‌خونیم و حداقل آشنایی اندکی داریم.

اما کتابی که در این مطلب برای شما به اشتراک می‌گذارم،‌ در واقع یک واژه‌نامه‌ی خوب از مفاهیم اصلی فلسفه‌ی زبان هست که به احتمال زیاد آشنایی با بعضی از این مفاهیم برای ما بد نباشه. 

 

Alessandra Tanesini Philosophy of Language A-Z Philosophy A-Z 2007 (994 KB)

 

+ نوشته شده در چهارشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۳ساعت 0:22 توسط سید محمد مهدی مقدس |

دو کتاب معروف بلور و بلور، از مطرح‌ترین درس‌نامه‌های تحلیل کلام انتقادی و زبان‌شناشی نقش‌گرا هستند که هر دو در برخی دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شن. کتابی که در این نوشته به اشتراک گذاشتم، شرحی بر زبان‌شناسی نقش‌گرای هلیدی هست که برای آشنایی مقدماتی دوست‌داران این مکتب بسیار سودمنده.

 

Thomas Bloor, Meriel Bloor (2004): The Functional Analysis of English (996 KB)

 

+ نوشته شده در یکشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۳ساعت 16:38 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب، نخستین کتاب درباره‌ی نظریه‌ی حاکمیت و مرجع‌گزینی هست که بعد از تغییراتی در EST و REST، این نظریه رو مطرح کرد.

 

Noam Chomsky (1981) ; Lectures on Government and Binding (11.1 MB)

 

+ نوشته شده در چهارشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 12:8 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب معروفی از مارک جانسون هست که در اون طرح‌واره‌های تصوری (image schema) یا بنابه دیدگاه برخی استادان طرح‌واره‌های تصویری رو معرفی کرده. امیدوارم بتونید به خوبی ازش بهره ببرید.


Mark Johnson, The Body in the Mind (12.5 MB)


+ نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 17:10 توسط سید محمد مهدی مقدس |

تا جایی که می‌دونم، دو کتاب از چامسکی در سال 2000 منتشر شده. یکی معماری زبان هست که به فارسی هم ترجمه شده و دیگری افق‌های تازه در مطالعه‌ی زبان و ذهن. در این مطلب، کتاب دوم رو برای شما به اشتراک می‌گذارم.


Noam Chomsky: New Horizons in the Study of Language and Mind, 2000 (794 KB)


+ نوشته شده در شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 18:5 توسط سید محمد مهدی مقدس |

در این مدت چندین کتاب درباره‌ی زبان‌شناسی شناختی در وبلاگ قرار دادم و الان نوبت نقش‌گرایی می‌رسه تا علاقه‌مندان به هلیدی از آثار ایشون هم بهره‌مند بشند. این کتاب مجموعه‌ای از نوشته‌های مایکل هلیدی درباره‌ی زبانه و مطمئنم خیلی برای دوست‌داران نقش‌گرایی و تحلیل کلام سودمند خواهد بود.


M.A.K. Halliday: On Language and Linguistics 2006 (25.9 MB)


+ نوشته شده در دوشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 6:10 توسط سید محمد مهدی مقدس |

براساس آمار سایت آمازون، بیشتر افرادی که کتاب  استعاره‌هایی که با آن‌ها زندگی می‌کنیم لیکاف و جانسون رو می‌خرند، کتاب از مولکول تا استعاره رو هم تهیه می‌کنند. این نوشته، سعی در تبیین نظریه‌ای عصبی از زبان و یا زبان embodied داره. برای دوستانی که آشنایی چندانی با عصب‌شناسی زبان ندارند و از طرفی به مطالعات شناختی زبان علاقه‌مندند، حتما می‌تونه مفید باشه و مکمل هر چیزی باشه که تا به حال درباره‌ی استعاره خوندند. پس اگر کتاب معروف لیکاف و جانسون رو مطالعه کردید، حتما یه نگاه هم به این کتاب بندازید.

From Molecule to Metaphor A Neural Theory of Language (1.3 MB)


+ نوشته شده در یکشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۳ساعت 18:5 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این روزها به شدت ذهن‌ام درگیر مقوله‌بندی در زبان‌شناسی شناختی بوده. بنابراین تصمیم گرفتم نخستین مطلب سال 93 رو به یکی از مهم‌ترین و کلاسیک‌ترین کتاب‌ها از جرج لیکاف معروف اختصاص بدم. کتاب «زنان، آتش و اشیاء خطرناک» به طور عمده به مقوله‌بندی می‌پردازه و مشخصه‌ی بارز کتاب اینه که در فصل چهارم نظریه‌ی ICM (الگوی شناختی آرمانی‌شده) رو معرفی می‌کنه. نام این کتاب به این دلیل انتخاب شده که در یکی از زبان‌های بومی استرالیا، زنان، آتش و اشیاء خطرناک رو در یک مقوله قرار می‌دند (و البته مردان رو هم در مقوله‌ای دیگه). و خب لیکاف هم علاقه‌ی عجیبی به انتخاب عنوان‌های این چنینی برای کتاب‌هاش داره!

در پایان این توضیح رو بدم که برای راحتی کار شما فایل با فرمت PDF اون رو با وجود حجم نسبتاً بالا قرار دادم که به راحتی استفاده کنید.


George Lakoff; Women, fire, and dangerous things /PDF (25.8 MB)


+ نوشته شده در سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ساعت 13:37 توسط سید محمد مهدی مقدس |

شاید بعضی از شما در مورد مقوله‌بندی رنگ‌ها در زبان‌شناسی و تحقیقاتی که در مورد اون در فرهنگ‌های مختلف انجام شده، شنیده باشید. برای نمونه، دکتر آزیتا افراشی هم در همایش انجمن زبان‌شناسی در دانشگاه الزهرا (س) مقاله‌ای در مورد رنگ فیروزه‌ای ارائه دادند.

این کتاب واژه‌نامه‌ای کامل از بسیاری از رنگ‌های شناخته شده دنیا و همچنین اصطلاحات مربوط هست و 504 صفحه داره.


Ian Paterson: A Dictionary of Colour A Lexicon of the Language of Colour  2005 (1 MB)


+ نوشته شده در پنجشنبه هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 13:44 توسط سید محمد مهدی مقدس |

می‌تونم بگم تقریبا هر چیزی که در زبان‌شناسی شناختی وجود داره، در این هندبوک جمع‌آوری شده! از استعاره و تصویر گونگی و فضاهای ذهنی تا واج‌شناسی و صرف و تغییرات زبانی و مطالعات میان‌رشته‌ای از دیدگاه زبان‌شناسی شناختی، همه و همه در این کتاب 1334 صفحه‌ای به چشم می‌خوره. همچنین افراد صاحب نامی مثل لئونارد تالمی، مارک ترنر، ریچارد هادسون، رونالد لنگاکر، ویلیام کرافت، جان تیلور و ... مقاله‌هایی در این مجموعه دارند. پیشنهاد می‌کنم حتما دانلود کنید!


The Oxford Handbook of Cognitive Linguistics 2007 (18 MB)


+ نوشته شده در شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۹۲ساعت 17:12 توسط سید محمد مهدی مقدس |

کتاب واج‌شناسی کنستوویچ رو فکر کنم همه دانشجویان ارشد می‌شناسند. تقریبا در بیشتر دانشگاه‌ها در دوره ارشد این کتاب رو برای درس واج‌شناسی تدریس می‌کنند. متاسفانه این کتاب فایل پی دی اف قابل دریافت در اینترنت نداره. اما با این حال دوست خوبم آقای محمد حسن ترابی فایل اسکن شده تمام این کتاب رو با نسخه پی دی اف در اختیارم قرار دادند تا من در وبلاگ بگذارم. به دلیل پرحجم بودن این فایل من چهار فصل اول کتاب رو که معمولا در ارشد تدریس می‌کنند در اینجا به اشتراک می‌گذارم. هر چند که همین چهار فصل هم حجم کمی نداشت و من برای راحتی کار، لینک هر فصل رو جداگانه قرار دادم. نکته آخر هم اینکه اگر می‌خواید اون رو پرینت بگیرید حواستون باشه که در آخر فصل یک تا سه، صفحه تکراری پرینت گرفته نشه!


فصل اول کتاب واج‌شناسی کنستوویچ (18 مگابایت)

فصل دوم کتاب واج‌شناسی کنستوویچ (10 مگابایت)

فصل سوم کتاب واج‌شناسی کنستوویچ (13 مگابایت)

فصل چهارم کتاب واج‌شناسی کنستوویچ (15 مگابایت)

+ نوشته شده در یکشنبه دوازدهم آبان ۱۳۹۲ساعت 20:4 توسط سید محمد مهدی مقدس |

دست و دلم می‌لرزد زمانی که می‌خوام هزارمین مطلب وبلاگ را بنویسم. اصلا نمی‌دانم چه بنویسم. در این مدت به اندازه کافی از خودم تعریف کردم و برای خودم جشن گرفته‌ام؛ سالروز شروع به کار وبلاگ، سالروز آغاز نویسندگی من و یا جشن تولدم. این مشکل زمانی بیشتر می‌شود که همزمان به بازدید 1000000 (یک میلیون) در طول پنج سال نزدیک می‌شویم و باز هم یک چیزی در وجودم می‌گوید دوباره مطلبی، نوشته‌ای یا هر چیز دیگر قرار دهم. از این «خودمحوری» خسته شدم و دوست داشتم شما دوستان برای وبلاگ مطلب بنویسید. اما تاکنون تنها دو نفر خاطره نوشتند و فرستادند! نمی‌دانم شاید وقت این کار را نداشتید. همین دو خاطره برای من غنیمت بود و چون قول داده بودم آنها را در اختیارتان قرار می‌دهم (در قسمت ادامه مطلب). خاطره سوم هم بعد از چند روز به نوشته‌ها افزوده شد.

هر چه فکر کردم دیدم این خیلی کم است. تصمیم گرفتم کاری خاص برای وبلاگ انجام دهم اما افسوس که زیاد هم خاص نبود و فقط در ورطه تکرار افتاده‌ام! همان کاری را کردم که بارها انجامش داده بودم اما این بار بیشتر. یک جور بازی با اعداد! یک میلیون بازدید، هزار مطلب و فکر کردم که 100 کتاب در رابطه با موضوعات مختلف زبانشناسی را یک باره در این پست به اشتراک بگذارم تا شاید این تعداد زیاد بتواند شما را راضی نگه دارد. 

این کتاب‌ها را در 10 پوشه 10 تایی به صورت تصادفی و بدون توجه به موضوعات، جدا قرار دادم تا آسان‌تر دانلود کنید. برای دانلود، پس از کلیک روی لیننک زیر صفحه جدیدی باز می‌شود. اعداد 01 تا 10 را انتخاب کنید تا فهرست کتاب‌ها ظاهر شود.

 

دریافت 100 کتاب در مورد زمینه‌های مختلف زبانشناسی

 

 


ادامه مطلب را از اینجا بخوانيد
+ نوشته شده در شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ساعت 0:1 توسط سید محمد مهدی مقدس |

رونالد لنگاکر از مشهورترین زبانشناسان شناختی هست که در مورد دستور شناختی نظریات مهمی داره. او پیش از این در کتاب‌هایی دستور شناختی خودش رو معرفی کرده و این کتابی که در اینجا در اختیارتون قرار میدم آشنایی مقدماتی با دستور شناختی محسوب میشه و فکر کنم برای دوستانی که سابقه آشنایی با این دستور رو ندارند مناسبه. در دستور شناختی، معنی زبان معادل مفهوم‌سازیه و به نظر لنگاکر مفهوم‌سازی تمام مفاهیم شامل مفاهیم قدیمی و نو، حسی، حرکتی، فیزیکی، عاطفی، اجتماعی و غیره رو در بر میگیره. او اعتقاد داره تصویرسازی در درک معنی مهم هست (نقل از کتاب دکتر راسخ مهند).

متاسفانه در دانشگاه‌ها کمتر به مکتب شناختی پرداخته میشه و هر دانشجویی که بخواد در این زمینه کار کنه باید خودش مطالعه داشته باشه. امیدوارم این کتاب بتونه دوستان رو با مفاهیم مهم دستور شناختی آشنا کنه.


Ronald W. Langacker: Cognitive Grammar; An Introduction 2008



برچسب‌ها: Ronald W Langacker, Cognitive Grammar
+ نوشته شده در چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۲ساعت 9:55 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب‌ها که در مورد آموزش زبان دوم هست، برای دوستانی که کار تدریس دارند بسیار کاربردی خواهد بود. به علاوه دوستان دیگه‌ای که رشته آموزش زبان می‌خونند هم می‌تونند به خوبی از این کتاب‌ها بهره ببرند.

روی لینک زیر کلیک کنید و از بین نه کتاب موجود هر کدوم رو که خواستید دریافت کنید. امیدوارم مورد پسند قرار بگیره.


دریافت 9 کتاب در مورد آموزش زبان دوم


+ نوشته شده در جمعه دوازدهم مهر ۱۳۹۲ساعت 12:57 توسط سید محمد مهدی مقدس |

از مطرح‌ترین کتاب‌های اندرو ردفورد، کتاب سال 1988 او با عنوان دستور گشتاری هست. سال گذشته دانشجویان ترم یک ارشد دانشگاه تهران این کتاب رو از من درخواست کرده بودند اما متاسفانه اون رو در اختیار نداشتم. اما الان کتاب رو در اختیار همه قرار می‌دم تا در صورت نیاز ازش استفاده کنند. اگر هنوز در دانشگاه تهران این کتاب تدریس بشه، دانشجویان این دانشگاه میتونند از همین فایل استفاده کنند و یا در صورت نیاز از اون پرینت بگیرند.


Andrew Radford: Transformational Grammar: A First Course, 1988


+ نوشته شده در جمعه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۲ساعت 14:45 توسط سید محمد مهدی مقدس |

ایو سوویتسر یکی از مطرح ترین زبانشناسان شناختی هست که علاوه بر تدریس در دانشگاه برکلی، کتاب‌ها و مقالاتی در مورد جنبه‌های مختلف زبانشناسی شناختی چاپ کرده. یکی از نظریات شناختی، فضاهای ذهنی هست که در این کتاب با همکاری یکی دیگه از زبانشناسان، نقش اون رو در ساختهای شرطی تبیین کرده. علاوه بر کتاب، آدرس صحفه شخصی ایشون رو در سایت دانشگاه برکلی رو برای شما قرار می‌دم تا در صورت نیاز بتونید با ایشون در تماس باشید (لینک پایین).



Mental Spaces in Grammar Conditional Constructions, 2005

Eve E. Sweetser


+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 14:35 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب از معروف‌ترین و کلاسیک‌ترین کتاب‌های هلیدی هست که تازگی ویرایش جدیدش هم چاپ شده. اما این که ویرایش قبلیش هست، برای هر کسی که در حوزه زبانشناسی نقشگرای هلیدی می‌خواد کار کنه لازم و ضروری هست. یادمه دو جلد از این کتاب در کتابخونه دانشگاه علامه بود که در روزهای عادی همیشه هر دوتاش دست دانشجوها بود و من فقط دم عید که اکثرا کتاب‌ها رو پس میدن و میرن خونه‌شون تونستم اون رو از کتابخونه بگیرم. پس استفاده کنید.

این کتاب رو قبلا آقای وهاب کریمی در وبلاگ خودشون قرار داده بودند و من هم در اینجا، با معرفی کتاب خبرش رو منتشر کرده بودم. اما تا جایی که یادمه اون فایل خیلی حجم بالایی داشت که دانلودش طول میکشید اما این فایل رو آقای امیر احمدی برام فرستاده و حدود 3 مگابایت هم بیشتر نیست.


An Introduction to Functional Grammar


+ نوشته شده در شنبه نهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 22:10 توسط سید محمد مهدی مقدس |

ری جکندوف که در دانشگاه MIT و زیر نظر چامسکی درس خونده، از زبانشناسان زایشی مطرح در دنیاست که حرف‌های جدیدی برای گفتن داشت. او و یکی دیگه از همکارانش در این کتابی که اینجا معرفی کردم، سعی داره زبان موسیقی رو با استفاده از نظریات زبانشناسی زایشی تبیین کنه. به نظرم کتاب جالبیه؛ اگه یه نگاه بهش بندازید ضرر نداره!


Fred Lerdahl and Ray Jackendoff: A Generative Theory of Tonal Music 1983


+ نوشته شده در جمعه هشتم شهریور ۱۳۹۲ساعت 12:59 توسط سید محمد مهدی مقدس |

جوزف گرینبرگ از مشهورترین رده‌شناسان هست که با مطالعه تعداد زیادی از زبان‌های جهان، جهانی‌هایی رو ارائه داده که به همین دلیل به شهرت رسیده. جهانی‌های او با جهانی‌های چامسکیایی مقایسه می‌شه اما گرینبرگ دیدگاهی بیشتر تجربی داره که مطالعه تعداد زیاد زبان رو لازم می‌دونه اما چامسکی دیدگاهی فلسفی داره که معتقده با مطالعه یک زبان می‌شه جهانی‌ها رو یافت.

این نخستین کتابی هست که از گرینبرگ در وبلاگ قرار می‌دم و مجموعه‌ای از مقالات و نوشته‌های گرینبرگ را شامل میشه. متاسفانه به دلیل اینکه رده‌شناسی در دوره ارشد تدریس نمی‌شه، این حوزه کمتر مورد توجه ما هست.


Joseph H. Greenberg: Genetic Linguistics Essays on Theory and Method


+ نوشته شده در پنجشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۲ساعت 18:21 توسط سید محمد مهدی مقدس |

تا حالا به این فکر کرده بودید که خوردن و آشامیدن هم زبانشناسی داره؟ البته در واقع ساخت‌ها و افعالی که در این مورد در زبان‌های مختلف به کار می‌ره می‌تونه از لحاظ زبان‌شناختی بررسی بشه. در این کتاب مجموعه‌ای از مقالات در مورد این نوع ساخت‌ها و افعال در زبان انگلیسی و یکی دو تا زبان دیگه وجود داره. شاید موضوع خوبی برای کار در زبان فارسی برای مقاله یا پایان‌نامه باشه.


The Linguistics of Eating and Drinking


+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۲ساعت 15:44 توسط سید محمد مهدی مقدس |

شاید خیلی کمتر به روانشناسی زبان و عصب‌شناسی زبان بپردازم. دلیلش بیشتر اینه که تخصص خیلی زیادی در این زمینه ندارم اما برخلاف من این زمینه از اون دسته میان رشته‌ای هایی هست که خیلی در بین دانشجویان زبانشناسی طرفدار داره و به طور کل خود عصب شناسی مثل زبان شناسی به علوم شناختی مرتبط هست. این کتاب از مجموعه کتاب‌های درسی کمبریج هست که مجموعه‌ای کامل از کتاب‌های زبانشناسی رو در موضوعات مختلف با همین رنگ جلد منتشر کرده. این کتاب برای آشنایی مقدماتی با عصب‌شناسی زبان بسیار مناسبه.


Neurolinguistics: An Introduction to Spoken Language Processing and its Disorders


+ نوشته شده در جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ساعت 13:16 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این یکی از کتاب‌های معروف در زمینه ترجمه هست و به همین دلیل از منابع آزمون ارشد رشته مطالعات ترجمه محسوب می‌شه. علاوه بر علاقه‌مندان به این رشته، دوستان زبان‌شناسی هم که به ترجمه و علاقه‌مند هستند می‌تونند از این کتاب استفاده کنند. توجه کنید که این کتاب در مجموعه زبان‌شناسی کاربردی انتشارات راتلج قرار گرفته (قابل توجه دوستانی که میگن ترجمه ربطی به زبان‌شناسی نداره!).


Basil Hatim and Jeremy Munday, Translation: An Advanced Resource Book Routledge Applied Linguistics 2005

+ نوشته شده در چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 10:40 توسط سید محمد مهدی مقدس |

مکتب زبانشناسی شناختی در سال‌های اخیر مورد توجه زیادی بوده به حدی که کاربردی این مکتب در آموزش زبان دوم هم به خوبی اثبات شده. دوستانی که فکر می‌کنند آموزش زبان دوم ربط زیادی به زبانشناسی نداره می‌تونند از چنین کتاب‌هایی بهره ببرند تا ببینند چطور مباحث نظری زبانشناسی در دنیای واقعی به کار میاد و به عبارتی، نظر به عمل می‌رسه. طبیعتا معلم‌های زبان با به کار گرفتن تکنیک‌ها و تحقیقاتی که در این کتاب‌ها اومده می‌تونند کمک زیادی به یادگیری زبان آموزان داشته باشند. همچنین موضوعات جدیدی برای تحقیقات بعدی به درست ما میده.

به علاوه، مکتب نقشگرایی و زایشی هم کاربرد زیادی می‌تونه در موارد مختلف داشته باشه اما فقط باید به روز باشیم و این‌ها رو در کشور خودمون به اجرا دربیاریم.

 

 

Randal Holme: Cognitive Linguistics and Language Teaching 2009

 

Peter Robinson Nick C. Ellis: Handbook of Cognitive Linguistics and Second Language Acquisition 2008

 

Jeannette Littlemore: Applying Cognitive Linguistics to Second Language Learning and Teaching 2009

 

Boers Frank: Cognitive Linguistic Approaches to Teaching Vocabulary and Phraseology Applications of Cognitive Linguistics 2008

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۲ساعت 11:49 توسط سید محمد مهدی مقدس |

در این کتاب فعالیت‌های کلاسی در مورد خوراکی‌ها که در کلاس‌های زبان مورد نیازه وجود داره که باعث می‌شه یادگیری زبان آموزان در مورد خوردنی‌ها به شکل مطلوبی صورت بگیره.


Language Is Served: Games Writing Prompts and Other Language Arts Activities on the Yummy Topic of Food 2008


+ نوشته شده در چهارشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۲ساعت 11:57 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این دو برنامه، 504 و 400 واژه ضروری برای گوشی‌های اندرویدی هست. از این به بعد می‌تونید به جای تهیه این کتاب یا تهیه فلش کارت‌های آماده اون از فروشگاه‌ها، این برنامه رو دریافت کنید و هر جا که هستید با استفاده از گوشی همراه‌تون لغت‌های این مجموعه‌ها رو بخونید.

دوستانی که قراره برای آزمون ارشد درس بخونند و قصد دارند واژگان خودشون رو تقویت کنند و البته گوشی اندرویدی دارند، می‌تونند از این دو برنامه خیلی خوب استفاده کنند.


504 Essential Words

400 Essential Words

+ نوشته شده در شنبه هشتم تیر ۱۳۹۲ساعت 12:13 توسط سید محمد مهدی مقدس |

زمانی که در شیراز بودم، هنگام فالوده خوردن بحثی در مورد علمی یا غیر علمی بودن پیش اومد (می‌بینید که حتی در چنین وقتی هم دست بردار نبودیم!!!). اما من که کلا از فالوده یخ کرده بودم اصلا نمی‌تونستم به راحتی صحبت کنم و به خاطر همین اصلا اظهار نظر نکردم! اما وقتی خوب فکر کردم دیدم فلسفه علم از مسائل مهمی هست که هر کسی وارد رشته‌ای نظری میشه باید کمی باهاش آشنایی داشته باشه. مثلا باید دونست که پوپر به ابطال پذیری نظریه علمی اعتقاد داره یا کوهن مسئله ایجاد پارادایم و تغییر پارادایم‌ها رو مطرح کرده و لاکاتوش چیزی به نام برنامه تحیقاتی رو وارد فلسفه علم کرده. البته فکر کنم در کتاب دکتر دبیرمقدم در مورد کتاب ساختار انقلاب‌های علمی خونده باشید. یک مقاله هم از مرحوم دکتر زاهدی قبلا قرار داده بودم که در اون توضیح داده بودند نظریات چامسکی بر اساس فلسفه علم لاکاتوش هست. مختصر اینکه هر کی درچارچوب خودش می‌تونه یک نظریه رو علمی بدونه یا علمی ندونه. برای مثال همین لاکاتوش یکی از نظریات اقتصادی میلتون فریدمن (یکی از بزرگ‌ترین اقتصاددانان آمریکا) رو اصلا علمی نمی‌دونست اما بعدها فریدمن به خاطر همون نظریه جایزه نوبل اقتصاد رو گرفت. کلا اختلافات زیاده.

اما در این مطلب چند کتاب اصلی از سه فیلسوف علم مطرح قرن بیست که در بالا نامشون رو بردم، قرار می‌دم که فکر کنم همشون به فارسی هم برگردونده شده باشه. با این حال اگر خواستید مقاله‌ای، پایان‌‌نامه‌ای، و یا هر چیز دیگه‌ای بنویسید، این کتاب ها خیلی به درد می‌خوره.

فقط این نکته رو توجه کنید که دو تا از کتاب‌ها که در پرانتز مقابل اونها نوشتم (djvu Format)، باید با نرم افزار مخصوص خودش که این فرمت رو می‌خونه باز بشه و با آکروبات ریدر باز نمی‌شه. اول نرم افزار رو از لینک مقابل دانلود کرده و بعد پسوند اون رو به exe. تغییر بدید و سپس نصبش کنید. بعد از نصب به راحتی این دو کتاب باز می‌شند. (دانلود نرم افزار خواندن فایل‌های djvu).


Karl Popper: The logic of scientific discovery  2002


Thomas S. Kuhn: The structure of scientific revolution


Imre Lakatos, John Worrall, Elie Zahar: Proofs and refutations the logic of mathematical discovery  1977 (djvu Format)


Imre Lakatos, John Worrall, Gregory Currie: The Methodology of Scientific Research Programmes (djvu Format)


+ نوشته شده در شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۲ساعت 15:51 توسط سید محمد مهدی مقدس |

معمولا کسانی به که برای درس زبان آزمون ارشد یا دکتری قصد دارند بخونند یا زبان‌شون رو تقویت کنند، می‌گم که کتاب‌های آمادگی برای آزمون تافل یا آیلتس رو بخونند. هر چند که برای دکتری باید بیشتر از این بلد بود و شاید با این کتاب‌ها هم فایده نداشته باشه. اما در هر صورت من چند تا کتاب مخصوص این دو آزمون بین المللی در اینجا قرار می‌دم که چه برای آزمون ارشد و چه برای شرکت دز همین آزمون‌ها مفید هست. این کتاب‌ها جنبه‌های مختلف و تکنیک‌های این دو آزمون رو آموزش میدند. معمولا در بازار هم پیدا می‌شند اما به جای اینکه هزینه‌ای بپردازید، از همین‌ها به راحتی استفاده کنید. با توجه به نام کتاب می‌تونید به محتوای اونها در مورد تافل یا آیلتس پی ببرید.


Bruce_Rogers_TOEFL_Secrets_2006


Bruce_Stirling_500_Words,_Phrases,_Idioms_for_the_TOEFL_iBT_Plus_Typing_Strategies_2010


Educational_Testing_Service_The_Official_Guide_to_the_TOEFL_iBT_2009


Hryhorij_Dyczok_Building_Grammar_Skills_for_the_TOEFL_iBT_2007


Simone_Braverman_Target_Band_7_How_to_Maximize_Your_Score_IELTS_Academic_Module_2008


Timothy_Avants_Ace_the_TOEFL_Essay_2007


ToeflEssays.com_Answers_to_all_TOEFL_Essay_Questions_2006
+ نوشته شده در دوشنبه بیستم خرداد ۱۳۹۲ساعت 18:3 توسط سید محمد مهدی مقدس |

خیلی از شما معلم زبان هستید و در آموزشگاه‌های زبان تدریس می‌کنید. اما شاید با توجه به اینکه دانشجوی زبانشناسی هستید و یا بودید، کمتر به مسائل نظری شیوه‌های آموزش زبان پرداخته باشید. این دو جلد کتاب به خوبی به شما کمک می‌کنه تا بتونید کارایی خودتون رو در سر کلاس‌های درس بالا ببرید.


Denise E. Murray, MaryAnn Christison: What English Language Teachers Need to Know Volume I

Denise E. Murray, MaryAnn Christison: What English Language Teachers Need to Know Volume II

+ نوشته شده در پنجشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۲ساعت 17:25 توسط سید محمد مهدی مقدس |

وقتی این کتاب رو پیدا کردم خاطراتم زنده شد. من در دانشگاه علامه پایان‌نامه نداشتم و به جای اون واحدهایی با رشته آزفا انتخاب کردم. در اون کلاس استادمون از ما خواسته بود که هر فردی یکی از مقاله‌های این کتاب رو انتخاب کنه و در کلاس ارائه بده. من هم مقاله دکتر ضیا تاج الدین (تنها ایرانی که ازشون مقاله‌ای در این کتاب منتشر شده بود) رو انتخاب کردم. خاطراتی از این کتاب و اون کلاس داشتیم. دوستداران آموزش زبان به خوبی می‌تونند از این کتاب بهره ببرند. ضمن اینکه اگر این کتاب در علامه برای رشته آزفا تدریس می‌شه، دانشجویان آزفا این دانشگاه می‌تونند ازش استفاده کنند.


Carol Griffiths: Lessons from Good Language Learners 2008



+ نوشته شده در سه شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۲ساعت 14:35 توسط سید محمد مهدی مقدس |

خیلی کم پیش اومده که کتابی در مورد صرف در وبلاگ قرار بدم. به همین دلیل این بار کتابی در مورد نحو صفر از استاد MIT که متخصص صرف هست قرار می‌دم. تا حدودی هم به حوزه مشترک بین صرف و نحو پرداخته می‌شه. دوستانی که قصد دارند در صرف کار کنند، این کتاب منبع خیلی خوبی برای اونها می‌تونه باشه.


David Pesetsky: Zero Syntax Experiencers and Cascades Current Studies in Linguistics 1995


+ نوشته شده در دوشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۹۲ساعت 14:5 توسط سید محمد مهدی مقدس |

در این روزها که خیلی از شما مشغول درس خوندن برای امتحان هستید و داوطلبان ارشد و دکتری هم منتظر شهریور هستند تا نتیجه زحمات خودشون رو ببینند و البته کلا روزهای پررفت و آمد وبلاگ تموم شده و من هم دیگه نمی‌دونم چه مطلبی برای وبلاگ بگذارم (!) و چیزی جز کتاب ندارم، این کتاب مقدمات زبانشناسی از آکماجیان و دیگران رو در اختیار شما قرار می‌دم. تا جایی که می‌دونم این درسنامه‌ مقدماتی‌ای هست که در MIT تدریس می‌شه. قبل از اینکه لینک کتاب رو در وبلاگ قرار بدم چند نفر از سایت آپلود کتاب‌ها اون رو دانلود کرده بودند! خیلی کتاب های دیگه هست که هنوز لینکشون رو منتشر نکردم و شما می‌تونید استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر روی لینک دانلود کتاب‌های زبانشناسی در مطب ثابت وبلاگ کلیک کنید.


Adrian Akmajian, Richard A. Demers, Ann K. Farmer, Robert M. Harnish, Linguistics: An Introduction to Language and Communication, Sixth Edition 2010



+ نوشته شده در یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۲ساعت 15:59 توسط سید محمد مهدی مقدس |

دوستانی که به زبانشناسی کاربردی و به ویژه به آموزش و یادگیری زبان دوم علاقه دارند، برای دریافت اطلاعات در مورد مسائل مختلف این حوزه می‌تونند از این دانشنامه استفاده کنند. آموزش و یادگیری زبان دوم فقط یکی از بخش‌های زبانشناسی کاربردی هست و این کتاب بیشتر به این حوزه پرداخته. امیدوارم استفاده کنید.


Margie Berns: Concise Encyclopedia of Applied Linguistics   2009


+ نوشته شده در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ساعت 21:53 توسط سید محمد مهدی مقدس |

دیگه روزهای امتحانات دانشگاه‌ها فرا رسیده و خیلی از شما دارید خودتون رو برای آزمون‌ها آماده می‌کنید. شاید بعضی از شما شاغل باشید و یا کارهای دیگه‌ای داشته باشید و مدیریت زمان برای شما دشوار باشه. این کتاب که در اینجا قرار دادم، به خوبی به شما مدیریت زمان رو با تکنیک‌هایی کاربردی آموزش می‌ده. البته می‌تونید نه فقط برای امتحانات بلکه در تمام زندگی‌تون از این روش‌ها استفاده کنید. حتی به دوستانی که روزی قراره در کنکور ارشد یا دکتری شرکت کنند پیشنهاد خوندن این کتاب رو میدم. می‌خواستم عکس جلدش هم قرار بدم که نشد! (البته بالاخره شد!)


Robert E. Dittmer: 151 Quick Ideas to Manage Your Time  2006



+ نوشته شده در سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 22:6 توسط سید محمد مهدی مقدس |

دکتر کهنمایی پور رو شاید خیلی‌ها بشناسند. ایشون در دانشگاه شریف فکر کنم رشته برق خوندند. بعد وارد رشته آموزش زبان شد اما پایان‌نامه ایشون چون خیلی به رشته زبان‌شناسی نزدیک‌تر بود، دکتر دبیرمقدم ایشون رو راهنمایی کردند تا وارد زبانشناسی بشه. دکتر کهنمایی‌پور هم در کانادا به ادامه تحصیل پرداخت و الان هم همون جا مشغول به کار هست. اما نکته جالبی که دکتر دبیرمقدم از ایشون نقل کرد این بود که به گفته بود «یک واحد درس نحو از تمام دروس دوره کارشناسی ما سخت‌تره». اصلا معروفه بین ما دانشجوها که نحو درس سختیه. حالا مدام بگید که رشته ما آسونه و ...

همه این‌ها رو گفتم تا این کتاب دکتر ارسلان کهنمایی پور رو در اینجا قرار بدم تا کسانی که به حوزه نحو علاقه‌مند هستند استفاده کنند.


The Syntax of Sentential Stress Oxford Studies in Theoretical Linguistics  2009


+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 19:7 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب برای معلمان زبان در موسسات خیلی خوبه! انواع سرگرمی‌های زبانی که باعث می‌شه زبان آموز، به یادگیری علاقه‌مند بشه و از کلاس درس خاطرات جذابی برای او بمونه. فکر کنم این کتاب بیشتر به درد نوجوان‌ها بخوره.

English Brainstormers! Ready-to-Use Games & Activities 2002


+ نوشته شده در شنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 12:12 توسط سید محمد مهدی مقدس |

شاید بعضی از شما کتاب روبرت بارسکی در مورد چامسکی رو خونده باشید که در سال 1997 منتشر شده. یا حداقل اظهارات او رو در کتاب‌های مختلف دیده باشید. این نویسنده کتاب دیگه‌ای داره در مورد زلیگ هریس استاد چامسکی که در این مطلب به شما تقدیم می‌کنم.

کسانی که به مطالعه تاریخ زبان‌شناسی و به ویژه مطالعه شخصیت‌های تاثیرگذار در دانش زبان‌شناسی علاقه‌مند هستند، می‌تونند از این کتاب به خوبی استفاده کنند. در عکس روی جلد کتاب،‌ این فردی که پشتش به تصویر هست، به نظرم خود چامسکی باشه.


Robert F Barsky: Zellig Harris 2011

+ نوشته شده در یکشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 0:12 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب دو جلدی از مهم‌ترین کتاب‌های تالمی، یکی از بزرگ‌ترین زبان‌شناسان شناختی هست. برای خیلی کارها از جمله مقاله نوشتن و پایان‌نامه مورد نیازه. به ویژه علاقه مندان به زبان‌شناسی شناختی.


Leonard Talmy: Concept Structuring Systems Toward a Cognitive Semantics Vol. 1 2000


Leonard Talmy: Toward a Cognitive Semantics Typology and Process in Concept Structuring Vol. 2 2003

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۲ساعت 18:42 توسط سید محمد مهدی مقدس |

آقای وهاب کریمی از من خواسته بودند تا چند تا کتاب برای ایشون در مورد زبان آموزی کودک بفرستم. من هم کتاب‌های تازه‌ای که در مورد زبان کودک چه زبان اول و چه زبان دوم داشتم پیدا کردم و برای اینکه همه استفاده کنند اون‌ها رو در وبلاگ قرار دادم. این دفعه کولاک کردم و این همه کتاب رو با هم تقدیم شما می‌کنم. هر کدوم رو که خواستید دانلود کنید.

چون کتاب‌ها زیاد بود من لینک اونها رو در وبلاگ قرار ندادم. برای دانلود، به آدرس زیر رفته و هر کتابی رو که خواستید دریافت کنید. البته قبلا کتاب Judith Wells Lindfors: Childrens language connecting reading, writing, and talk  2008 رو در این پوشه قرار داده بودم (همون کتابی که جلدی با نقاشی بچه‌گانه داره). اگر این رو قبلا دانلود کرده بودید، دیگه نیازی به این یک مورد ندارید. به جز این یک مورد همه موارد رو تازه به اشتراک گذاشتم.


دریافت 23 کتاب در مورد زبان اول و زبان دوم کودک


+ نوشته شده در سه شنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۲ساعت 14:36 توسط سید محمد مهدی مقدس |

حالا که روزهای اول عید تموم شده و همه شما به دید و بازدید رفتید و یا کم کم از مسافرت برمی‌گردید، باز هم یک کتاب براتون در وبلاگ قرار می‌دم. خودم از این کتاب خیلی خوشم اومد. معرفی بیش از چهارصد زبان دنیا به همراه تعداد سخنگویان، محلی که اون زبان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیره و حتی نقشه جغرافیایی. این یک کتاب مرجع برای همه شماست. در اصل همون طور که از نامش هم پیداست، یک دیکشنری محسوب می‌شه.

این کتاب رو در تعطیلات عید از اول تا آخر بخونید تا وقتتون تلف نشه. نظرتون چیه که بعد از عید هم ازتون امتحان بگیرم که همه رو بلد باشید؟!!!   این هم پیک شادی شما بود.   


Dictionary of Languages The Definitive Reference_to_More Than 400 Languages 2006


+ نوشته شده در شنبه سوم فروردین ۱۳۹۲ساعت 23:0 توسط سید محمد مهدی مقدس |

به این فکر کردم که برای هدیه نوروزی چه کتابی در وبلاگ قرار بدم. چند تا از کتاب‌ها رو باز کردم که این یکی توجهم رو به خودش جلب کرد چون طرج جلد بامزه‌ای داره و شاید به درد این روزهای شاد بخوره!!!

این آخرین کتابی هست که امسال به اشتراک می‌گذارم. امیدوارم تونسته باشید تا حدی که مناسب بوده، از کتاب‌ها استفاده کنید.

نظرتون چیه که یه پیک شادی هم بهتون بدم بعد از عید جواباش رو بهم بدید؟؟؟


Judith Wells Lindfors: Childrens language connecting reading, writing, and talk  2008


+ نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت 15:7 توسط سید محمد مهدی مقدس |

کتاب استعاره‌هایی که با آنها زندگی می‌کنیم از کلاسیک‌ترین کتاب‌ها در زبانشناسی شناختی هست که در اون دو زبانشناس مطرح شناختی حرف‌های تازه‌ای در مورد استعاره می‌زنند. در این کتاب اشاره می‌شه که تا به حال تصور این بوده که استعاره فقط در ادبیات کاربرد داشته در حالی که این پدیده آمیخته با زندگی مردم و زبان اونهاست. بعد از این بود که تحقیقات گسترده‌ای در مورد استعاره در زبانشناسی صورت می‌گیره و تا همین امروز هم هنوز ادامه داره.

هر فردی که بخواد در حوزه شناختی پایان‌نامه بنویسه حتما مجبوره به این کتاب ارجاع بده. پس بهتره به جای اینکه در کتابخونه‌ها دنبال این کتاب با جلدهای پاره بگردید، همین فایل رو دریافت کنید تا همیشه داشته باشید.


George Lakoff, Mark Johnson Metaphors We Live By  2003



+ نوشته شده در جمعه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۱ساعت 13:29 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتابی که می‌بینید و جلد زیبایی هم داره از مجموعه کتاب‌های راهنمای انتشارات راتلج هست که به کسانی توصیه می‌شه که به جامعه‌شناسی زبان علاقه داشته و یا حتی قصد دارند در این حوزه مقاله یا پایان‌نامه بنویسند. در این کتاب به حوزه جامعه‌شناسی زبان در کشورهای مختلف دنیا پرداخته شده. چند تا کتاب دیگه از این مجموعه دارم که به خواست خدا در روزهای آینده در وبلاگ قرار می‌دم.


The Routledge Handbook of Sociolinguistics Around the World


+ نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ساعت 14:24 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب زبانشناسی کاربردی آلن دیویس از معتبرترین درسنامه‌ها در این حوزه هست که در ایران هم بسیار تدریس میشه. خود ما در واحد اختیاری زبانشناسی کاربردی در دوره ارشد همین کتاب رو خوندیم. نکته منفی این کتاب اینه که زبان ساده فهمی نداره و ممکنه خیلی‌ها در فهم اون دچار مشکل بشند.

این کتاب رو در یک سایت آپلود فایل جدید به اشتراک گذاشتم. از شما می‌خوام در بخش نظرات همین پست بگید که آیا در دانلود اون موفق بودید یا نه. چون متاسفانه پرشن گیگ گاهی دچار مشکل میشه و خیلی از لینک‌های قدیمی وبلاگ خراب شده و کار نمی‌کنه. می‌خوام کارکرد این سایت جدید رو بدونم تا اگر خوب بود از این به بعد فایل‌ها رو همین جا آپلود کنم. فقط برای دانلود یک لینک موقت می‌ده که بعد از حدود 30 ثانیه فعال می‌شه.


Alan Davies: An introduction to‌ applied linguistics from practice to theory

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۹۱ساعت 16:2 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این فایل که قرار دادم شامل تمام زبانشناسان مطرح در جهان از گذشته تا به حال هست که با استفاده از امکانات دانشنامه ویکی پدیا ساختم. در این فهرست، در مورد برخی زبانشناسان توضیحات کاملی اومده و بعضی دیگه بسیار مختصر معرفی شدند.

به این شکل می‌تونید با بسیاری از زبانشناسانی که نامشون رو روی جلد کتاب‌های درسی‌تون دیدید، آشنا بشید و حتی عکسشون رو هم ببینید. این توضیح رو بدم که نام همه زبانشناسان که در ویکی پدیا بود رو نیاوردم بلکه بیشتر سعی کردم اون دسته که بین ما شناخته شده هستند رو بیارم.


زبانشناسان در دانشنامه ویکی پدیا


+ نوشته شده در جمعه یازدهم اسفند ۱۳۹۱ساعت 12:57 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب شامل مجموعه مقالاتی در مورد فلسفه ذهن هست که به روانشناسی، زبانشناسی، فلسفه و به طوری کلی علوم شناختی مربوط میشه.


The Continuum Companion to Philosophy of Mind Continuum Companions 2011



+ نوشته شده در دوشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۱ساعت 13:0 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این بار این کتاب رو من آپلود نکردم؛ بلکه دوست خوبم آقای وهاب کریمی لینک دانلود کتاب رو در وبلاگ خودشون قرار دادند و من هم لینک پست مربوط رو برای شما می‌یارم تا بتونید اون رو دانلود کنید.

این کتاب شاید مهم ترین کتاب هلیدی باشه که ویرایش‌های اول و دومش در سال‌های 85 و 94 میلادی چاپ شده بود و این ویرایش سوم در سال 2004 چاپ شده. اگر به فهرست بسیاری از مقالات و کتاب‌هایی که به نقش‌گرایی مربوط میشه نگاهی بندازید، حتما نام این کتاب رو خواهید دید. دکتر دبیرمقدم هم یک بار به ما گفتند این کتاب رو در مقطع دکتری تدریس می‌کنند. پس مطمئن باشید کتاب خیلی مهمی هست.


دریافت کتاب از طریق وبلاگ زبانشناسان آینده


+ نوشته شده در چهارشنبه دوم اسفند ۱۳۹۱ساعت 13:6 توسط سید محمد مهدی مقدس |

یکی از خوانندگان وبلاگ آدرس سایت خوبی رو برای من به صورت مخفی قرار داده بودند که وقتی وارد سایت شدم، دیدم سایت خیلی خوبی برای دریافت کتاب‌های متنوع زبانشناسی و غیره هست. به شما هم پیشنهاد می‌کنم که حتما به این سایت سر بزنید. البته اول باید عضو سایت بشید و بعد استفاده کنید.



www.motarjemonline.ir



+ نوشته شده در شنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۱ساعت 22:16 توسط سید محمد مهدی مقدس |

یکی از خوانندگان وبلاگ از من خواسته بودند تا کتابی از هلیدی در وبلاگ قرار بدم. تنها کتابی که یافتم و فایلش خراب نبود همین بود. البته یکی از ویراستاران این کتاب مایکل هلیدی هست اما با توجه به اینکه ایشون از مطرح‌ترین زبانشناسان نقشگرا هستند، فکر کنم ارزش بالایی داشته باشه. این کتاب رو به تمام دوستانی که علاقه مند به زبانشناسی نقشگرا هستند، توصیه می‌کنم.





M. A.K. Halliday, Jonathan J. Webster Continuum Companion to Systemic Functional Linguistics Continuum Companions    2009




+ نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۹۱ساعت 15:56 توسط سید محمد مهدی مقدس |

تا به حال کتاب‌های کمی در مورد زبان عمومی و مخصوصا تافل و آیلتس در وبلاگ قرار دادم. از این به بعد سعی می‌کنم چند تا کتاب خوب در این زمینه اشتراک گذاری کنم تا هم داوطلبان این آزمون‌ها و هم داوطلبان آزمون ارشد و دکتری بتونند از اونها استفاده کنند. فعلا این کتاب رو از من قبول کنید.



Learning Express Editors TOEFL Exam Success in Only 6 Steps



+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۱ساعت 13:48 توسط سید محمد مهدی مقدس |

قبلا برای شما از زبانشناسی اینترنتی که دیوید کریستال یکی از پیشگامان اون هست، صحبت کردم. حالا یه کتاب خوب از این زبانشناس براتون به اشتراک می‌گذارم. البته فکر کنم با توجه به اینکه در وبلاگ بحث خط فارسی و فینگلیش شده بی مناسبت هم نباشه.


Language and the Internet  2001


+ نوشته شده در یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۱ساعت 13:30 توسط سید محمد مهدی مقدس |

یکی از خوانندگان وبلاگ از من خواسته بودند چند تا کتاب در مورد جامعه‌شناسی زبان به ایشون معرفی کنم تا برای موضوع تحقیق مورد استفاده قرار بدند. من هم در بین کتابهایی که داشتم دوباره گشتم تا مطالب خوبی در این مورد پیدا کنم و برای همه به اشتراک بگذارم تا استفاده کنند.

این کتاب‌های هند بوک رو جدی بگیرید که در حکم یک مرجع کامل در هر حوزه پژوهشی محسوب می‌شند. اگر دقت کرده باشید بیشتر انتشارات معروف دنیا چنین کتاب‌هایی رو چاپ می‌کنند.


The Cambridge Handbook of Sociolinguistics Cambridge Handbooks in Language and Linguistics  2011


Handbook of Communication in the Public Sphere Handbooks of Applied Linguistics  2008


Gender and Politeness Studies in Interactional Sociolinguistics  2003


Politeness Key Topics in Sociolinguistics  2003

+ نوشته شده در سه شنبه نوزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 13:48 توسط سید محمد مهدی مقدس |

از کلاسیک ترین کتابهایی که در زبانشناسی زایشی نوشته شده، همین کتاب زبانشناسی دکارتی نوام چامسکی هست. این کتاب در سال 1966 و یک سال بعد از کتاب جنبه‌هایی از نظریه نحو چاپ شده و مبانی فلسفی برای زبانشناسی زایشی در اون سال‌ها در این کتاب اومده.

کتاب حاضر تجدیدی چاپ سال 2009 هست که به همراه مقدمه‌ای طولانی از یکی از زبانشناسان اومده و اصل نوشته چامسکی در این کتاب خیلی کوتاه مختصر هست. اما به دلیل مهم بودن کتاب، هر دانشجویی باید حتما اون رو داشته باشه و من هم این رو به اشتراک میگذارم.


 Cartesian Linguistics 2009


+ نوشته شده در جمعه پانزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 13:53 توسط سید محمد مهدی مقدس |

از مشکلاتی که بسیاری از شما با اون مواجه هستید، اینه که خیلی از لینک‌های موجود در وبلاگ خراب شده و نمیشه دانلودشون کرد. متاسفانه خودم هم امتحان کردم و بیشتر لینک‌های قدیمی کلا خراب شدند و من هم زیاد فرصت ندارم تا دوباره درستشون کنم. اما چند تا راه حل برای شما ارائه میدم تا شاید یکی از اونها به کار بیاد.

1- با مرورگرهایی مثل اکسپلورر یا فایر فاکس امتحان کنید. لینکهایی که جدیدا قرار دادم معمولا با این دو مرورگر به راحتی دانلود میشند.

2- اگر این روش جواب نداد بهتره به صفحه مربوط به پرشن گیگ که ایجاد کردم به آدرس mahdi9647.persiangig.com تشریف ببرید و با توجه به تقسیم بندی فایل‌ها، روی فولدر مورد نظر کلیک کنید. برای مثال اگر میخواید سوالات آزمون ارشد رو دانلود کنید باید فولدر Exams رو بزنید و یا اینکه اگر کتابی رو نیاز داشتید روی فولدر E-Books کلیک کنید و بعد از پیدا کردن فایل PDF اون رو دریافت کنید. ترجیحا از مرورگر اکسپلورر یا فایرفاکس استفاده کنید که برای من همین طوری جواب داده.

3- گاهی هم ممکنه که سرورهای پرشن گیگ به طور موقت دچار مشکل شده باشه که باید مدتی صبر کرد تا مشکل برطرف بشه.

امیدوارم یکی از این دو روش جواب بده که اگر این طور نشد دیگه نمیدونم باید چی کار کرد!

+ نوشته شده در چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 13:56 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این روزها خیلی زبانشناسی شناختی طرفدار پیدا کرده و خیلی‌ها برای پایان‌نامه خودشون در این مورد کار می‌کنند. این کتاب واژه‌نامه‌ای خوب و کاربردی برای مفاهیم مهم این مکتب رایج زبانشناسی هست. ضمن اینکه در پایان اون می‌تونید نام زبانشناسان بزرگ این زمینه رو به همراه فهرستی از نظریاتشون ببینید.


Vyvyan Evans A Glossary of Cognitive Linguistics Glossaries in Linguistics  2007


+ نوشته شده در شنبه نهم دی ۱۳۹۱ساعت 14:10 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این یک دانشنامه نسبتا خوب و جامع از مطالعات ترجمه هست که توضیحات خوبی درباره اصطلاحات گوناگون ترجمه به دست میده.


Mona Baker, Gabriela Saldanha: Routledge Encyclopedia of Translation Studies  2008


+ نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱ساعت 15:51 توسط سید محمد مهدی مقدس |

همون طور که قول داده بودم قرار بود کتاب‌های دیگه‌ای در مورد مطالعات ترجمه برای شما به اشتراک بگذارم. این هم یه کتاب دیگه هست که چون از یک مجموعه با کتاب‌های قبلی هست جلدهای شبیه هم دارند.


John Milton, Paul Bandia: Agents of Translation Benjamins Translation Library 2009


+ نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱ساعت 13:20 توسط سید محمد مهدی مقدس |

بنا به درخواست بعضی از خوانندگان وبلاگ مجبور شدم پا تو کفش دانشجویان رشته مطالعات ترجمه کنم و کتاب‌هایی هم در مورد ترجمه برای شما به اشتراک بگذارم. این کتاب‌ها حتما برای دانشجویان ترجمه مفید هست و البته اون دسه از افرادی هم که زبانشناسی می‌خونند و قصد دارند در زمینه ترجمه هم تخصص کسب کنند می‌تونند از این کتاب‌ها بهره ببرند. یکی از این دو کتاب درباره جایگاه مطالعات ترجمه در بین علوم دیگه هست و دیگری این طور که از عنوانش مشخصه با رویکردی نقشگرایانه به رابطه فرهنگ و ترجمه می‌پردازه. فعلا این دو تا کتاب رو به اشتراک می‌گذارم و البته باز هم کتاب‌های دیگه‌ای هم در این زمینه دارم.


Translation Studies at the Interface of Disciplines Benjamins Translation Library

 Functional Approaches to Culture and Translation


+ نوشته شده در جمعه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۱ساعت 13:54 توسط سید محمد مهدی مقدس |

یکی از استادان ما می‌گفت الان ترکیب بیشتر هیئت علمی دانشگاه‌ها در زبان‌شناسی رو آقایون تشکیل می‌دند و خانم‌ها کمتر هستند. اما به این اشاره کرد که در این چند سال تعداد خانم‌های زیادی به رشته زبان‌شناسی اومدند و تا چندین سال دیگه ترکیب هیئت علمی‌ها کاملا عوض میشه و خانم‌ها بیشتر میشند.

جولیا فالک رو حتما همه شما می‌شناسید. همون فردی که کتاب مقدماتی او یکی از منابع ارشد هست که بعضی‌ها برای ارشد می‌خونند. ایشون یه کتابی درباره نقش زنان زبانشناس در تاریخ زبانشناسی آمریکا نوشته که فکر کنم خیلی جالب باشه. خانم‌ها حتما این کتاب رو بخونند تا اعتماد به نفس خیلی بیشتری به دست بیارند. ما آقایون هم کم کم باید استعفا بدیم و همه چیز رو به شما تحویل بدیم!


Women, Language and Linguistics

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۱ساعت 13:32 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این دانشنامه زبان‌شناسی رو شیرین خانم یکی از خوانندگان وبلاگ لطف کرده و فرستادند. شاید کمی شبیه واژه‌نامه کریستال باشه اما ماهیت دانشنامه رو داره و شامل توضیحات کامل‌تری درباره هر موضوع در زبانشناسی میشه. این رو هم دریافت کنید و در کنار دیگر کتاب‌های مرجع زبانشنای در مطالعات خودتون ازش استفاده کنید.
 
 
The LINGUISTICS ENCYCLOPEDIA
 
 
 
+ نوشته شده در یکشنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۱ساعت 13:43 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب کاملا وارد حوزه منطق میشه و ممکنه خیلی سنگین باشه. به کسانی که به زبان و منطق و نحو علاقه دارند این کتاب رو پیشنهاد می‌کنیم.


Philosophy of Syntax



+ نوشته شده در چهارشنبه یکم آذر ۱۳۹۱ساعت 17:7 توسط سید محمد مهدی مقدس |

قول داده بودم چند تا کتاب دیگه از روانشناسی زبان به اشتراک بذارم. این کتابی که در این مطلب معرفی می‌کنم مهم‌ترین مفاهیم مطرح در روانشناسی زبان رو توضیح می‌ده و برای کسانی که در این حوزه کار خودشون رو شروع می‌کنند لازم هست.


PSYCHOLINGUISTICS the key concepts by John Field



+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ساعت 21:40 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتابی بسیار بسیار مهم و با ارزش هست و به نظر من مثل واژه‌نامه دیوید کریستال که قبلا معرفی کردم هر کسی باید داشته باشه. در اصل این دانشنامه یا دایرة المعارف فلسفه زبان و زبانشناسی هست که در اون زبان‌شناسان مطرح دنیا مقاله‌های جداگانه‌ای رو برای هر موضوع نوشتند.

این رو هم بگم که حتما باید با Acrobat Reader 9 یا بالاتر باز کنید در غیر این صورت باز نمی‌شه. این نرم افزار هم می‌تونید به صورت رایگان از اینترنت دریافت کنید.


CONCISE ENCYCLOPEDIA OF PHILOSOPHY OF LANGUAGE AND LINGUISTICS, KEITH BROWN, Elsevier,2010



+ نوشته شده در شنبه بیستم آبان ۱۳۹۱ساعت 13:44 توسط سید محمد مهدی مقدس |

گاهی برای همه شما ممکنه پیش بیاد که کتاب درسی تون رو می‌خونید و در اون با واژه یا مفهومی مواجه می‌شید که معنی اون رو نمی‌دونید و یا هیچ آشنایی و پیش زمینه‌ای با اون ندارید و اصلا نمی‌دونید منظور چیه. این کتاب، واژه‌نامه معروف دیوید کریستال هست که قبلا هم در وبلاگ قرار داده شده اما چون خیلی مهم هست و به درد همه می‌خوره باز هم اون رو در اینجا قرار می‌دم تا با این کتاب مطالعات‌تون بازدهی بیشتری داشته باشه.
 
 
A Dictionary of Linguistics & Phonetics - 6th edition - 2008
 
 
+ نوشته شده در جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ساعت 13:45 توسط سید محمد مهدی مقدس |

فکر می‌کنم در این مدت که کتاب اشتراک گذاری می‌کردم خیلی کم به روانشناسی زبان و عصب شناسی زبان پرداخته باشم و یا اصلا هیچ کتابی در این مورد در وبلاگ قرار نداده بودم. ضمن اینکه یکی از خوانندگان وبلاگ در این مورد از من راهنمایی خواستند و درخواست کتاب‌هایی در زمینه مورد علاقه‌شون داشتند. به همین دلیل پست قبلی و این پست رو به این شاخه میان رشته‌ای اختصاص دادم و در آینده کتاب‌های بیشتری انشا الله در مورد روانشناسی و عصب شناسی زبان در وبلاگ قرار خواهم داد.


Handbook of the Neuroscience of Language


+ نوشته شده در جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ساعت 1:15 توسط سید محمد مهدی مقدس |

حتما خیلی از شما کتاب معروف درآمدی بر زبانشناسی معاصر رو خوندید که یکی از نویسندگان اون ویلیام اوگریدی هست. این زبانشناس در حوزه فراگیری زبان اول تخصص داره و در اینجا یکی از کتاب‌های ایشون رو که در همین زمنیه هست اشتراک گذاری می‌کنم.


How Children Learn Language,2005



+ نوشته شده در چهارشنبه هفدهم آبان ۱۳۹۱ساعت 22:20 توسط سید محمد مهدی مقدس |

خیلی عجیبه که تا حالا کتابی از چامسکی در وبلاگ به اشتراک نگذاشته بودیم! به هر حال ایشون اون قدر بزرگ و نام‌آور هست که نظریاتش خیلی نیاز به تفسیر به زبان ساده‌تر برای فهم ما داره و بعد از درک اولیه باید کتاب‌های اصلی او رو بخونیم. اما این کتاب چندان دشوار نیست و بیشتر سخنرانی‌هایی هست که در سال 99 در ایتالیا صورت گرفته و دو نفر از زبانشناسان ایتالیایی این مجموعه رو جمع کرده و به صورت کتاب منتشر کردند. آخر کتاب هم یک مقاله سیاسی داره!


Chomsky On Nature and Language


+ نوشته شده در شنبه سیزدهم آبان ۱۳۹۱ساعت 19:14 توسط سید محمد مهدی مقدس |

یکی از خوانندگان گرامی وبلاگ درخواست چند کتاب رو از من داشتند که من متاسفانه فقط یکی از اونها رو داشتم. به هر حال همین یکی رو برای همه به اشتراک می‌گذارم تا بتونید ازش استفاده کنید.

این کتاب در سال 2005 چاپ شده و نسخه 2011 اون رو نداشتم. به هر حال اگر برای شما قابل استفاده نبود من رو ببخشید.


The Grammar of Words,An Introduction to Linguistic Morphology,Geert Booij,Oxford University Press,2005



+ نوشته شده در پنجشنبه چهارم آبان ۱۳۹۱ساعت 13:21 توسط سید محمد مهدی مقدس |

 

 

THE HANDBOOK OF LINGUISTICS

 

 


                                                            دانلود

+ نوشته شده در شنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۱ساعت 12:6 توسط شاهین احمدی شاد |

بسیاری از کسانی که به مطالعه زبانشناسی شناختی علاقه دارند می‌تونند از این کتاب معتبر استفاده کنند. زبانشناسی شناختی از معنی شناسی زایشی به وجود اومد و شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با مکتب زایشی داره. در این کتاب ابتدا معنی‌شناسی شناختی و نظریات مختلف اون معرفی می‌شه و در بخش دیگه شما رو دستور شناختی آشنا می‌کنه. در پایان کتاب هم در مورد اختلافات و شباهت‌های مکتب شناختی با زایشی صحبت می‌کنه. ضمن اینکه این کتاب حدود 830 صفحه هست. در پایان این رو هم بگم که جذابیت‌های این مکتب خیلی‌ها رو در این سال‌ها به خودش جذب کرده.


Evans,Green - Cognitive Linguistics - An Introduction

+ نوشته شده در جمعه چهاردهم مهر ۱۳۹۱ساعت 21:16 توسط سید محمد مهدی مقدس |

 

 

 

دانلود

+ نوشته شده در دوشنبه دهم مهر ۱۳۹۱ساعت 0:1 توسط شاهین احمدی شاد |

اول از همه بگم بازدید وبلاگ از 800000 هم گذشت! کاش اون فردی که هشتصد هزارمین بازدید رو داشت همین جا اعتراف می‌کرد! اما بریم سر اصل مطلب:

همون طور که می‌دونید اندرو ردفورد از بزرگ‌ترین شارحان افکار چامسکی و زبانشناسی زایشی هست که کتاب‌هاش به عنوان متن درسی برای آموزش نظریات چامسکی در تمام دانشگاه‌های دنیا استفاده می‌شه. یکی از بازدید کنندگان وبلاگ خواسته بود تا کتاب ایشون رو برای شما قرار بدم تا استفاده کنید. نمی‌دونم منظور ایشون همین کتاب بود یا نه اما جدیدترین کتابی که دارم همین هست.


 An Introduction to English Sentence Structure-Andrew Radford (2009)


+ نوشته شده در یکشنبه نهم مهر ۱۳۹۱ساعت 13:10 توسط سید محمد مهدی مقدس |

واقعا دلم گرفته؛ هم فصل پاییز رو دوست ندارم و هم اینکه خیلی کمتر شما به من سر می‌زنید و من بدجوری ناراحتم. اصلا خبری از شماها نیست. رفتید سر کلاس و ما رو فراموش کردید. همون طور که سال‌های گذشته همین اتفاق می‌افتاد. منظورم همه شما نیست بلکه بعضی از شما. البته نباید به دل بگیرم. حالا بگذریم.

یکی از بازدیدکنندگان وبلاگ از من درمورد تحلیل کلام انتقادی سوال کرد و قرار شد چند تا کتاب در اختیار ایشون قرار بدم. این طور بهتر دیدم که کتاب‌ها رو در وبلاگ قرار بدم تا همه بتونند استفاده کنند. چند تا از این کتاب‌ها مربوط به تحلیل کلام هست و چند تا هم مربوط به تحلیل کلام انتقادی. امیدوارم استفاده کنید.


Television Dialogue,Paulo Quaglio,2009

Discourse on the Move,2007

Language, Ideology and Point of View

An Introduction to Critical Discourse Analysis in Education

Advances in Discourse Analysis,2008

The Syntax and Semantics of Discourse Markers-Miriam Urgelles-2010

Methods of Critical Discourse Analysis, Ruth Wodak and Michael Meyer,2001


برچسب‌ها: تحلیل کلام انتقادی
+ نوشته شده در چهارشنبه پنجم مهر ۱۳۹۱ساعت 19:55 توسط سید محمد مهدی مقدس |

دوستانی در وبلاگ از من خواسته بودند تا کتاب‌هایی درمورد جامعه‌شناسی زبان براشون به اشتراک بگذارم. من هم اطاعت کردم و چند تا کتابی که داشتم رو در اینجا قرار می‌دم. امیدوارم مقبول واقع بشه.


Analysing sociolinguistic variation

Clinical Sociolinguistics

Sociolinguistics and Corpus Linguistics, Paul Baker, Edinbur

Sociolinguistics and Language Education

The handbook of Sociolinguistics

The Handbook of Language and Globalization, Nikolas Coupland



برچسب‌ها: دانلود کتاب جامعه‌شناسی زبان
+ نوشته شده در دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ساعت 17:18 توسط سید محمد مهدی مقدس |

چند روز اینترنت من به دلیل عدم پرداخت به موقع قطع شده بود به این دلیل اصلا دسترسی نداشتم. در ایمیل‌هام که بیشتر از 100 ایمیل جدید اومده بود. در وبلاگ هم که خب فکر کنم اتفاقی نیافتاده بود.

اما برای اینکه فعلا جبران کنم چند تا کتاب غیر زبانشناسی می‌ذارم تا اگر خواستید استفاده کنید. این کتاب‌ها از سری For Dummies هست که مجموعه‌ای با حدود 980 جلد کتاب هست که از سایت وطن دانلود دریافت کردم. سعی می‌کنم در وبلاگ کتاب‌های مهمی که فکر می‌کنم به درد می‌خوره رو برای شما به اشتراک بذارم.


آشنایی با ادبیات انگلیسی

نگهداری زنبور

کنترل خشم

تاریخ آمریکا


+ نوشته شده در یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 16:52 توسط سید محمد مهدی مقدس |

کتابی با عنوان زبان‌های اصلی در چند پست قبل قرار داده بودم که فکر کنم مورد توجه شما قرار گرفت. فکر کنم به اشتباه گفته بودم که اون کتاب در مورد رده شناسی زبان هست اما خیلی به بحث رده‌شناسی زبان ارتباطی نداشت و زبان‌های مهم دنیا رو بیشتر از جنبه‌های دیگه‌ای بررسی کرده بود. فکر کنم نام ویراستار کتاب یعنی برنارد کامری مشهور من رو به این اشتباه انداخت.

اما این بار یک کتاب دو جلدی در مورد رده‌شناسی زبان برای شما به اشتراک می‌ذارم. البته این رو بگم که درس رده‌شناسی زبان یکی از دروس دوره‌ی دکتری هست. پس شاید این کتاب در این دوره به کار شما بیاد. البته اگر هم علاقه‌مند باشید می‌تونید به خوبی از این کتاب استفاده کنید.


رده‌شناسی زبان و توصیف نحوی جلد یک

رده‌شناسی زبان و توصیف نحوی جلد دو

+ نوشته شده در شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۱ساعت 23:15 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب تاریخی مختصر از زبانشناسی ساختارگراست که بعد از ظهور زبانشناسی زایشی از نظر عده ای از زبانشناسان به طور کلی منسوخ شد. برای مطالعه دقیق‌تر در مورد این مکتب زبانشناسی می‌تونید از این کتاب استفاده کنید.


تاریخ مختصر زبانشناسی ساختارگرا


+ نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۱ساعت 12:43 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این‌ها کتاب‌هایی با موضوعات تحلیل کلام، صرف، نحو به علاوه یک واژه‌نامه خوب زبانشناسی و آموزش زبان هست. امیدوارم از خوندن این‌ها لذت ببرید.


Advances in Discourse Analysis,2008

Introducing Morphology , ROCHELLE LIEBER,Cambridge,2009

Bare Syntax, CEDRIC BOECKX, Oxford University Press,2008

Longman Dictionary of Language Teaching and Applied Linguistics.4th_Edition,2010

+ نوشته شده در چهارشنبه یازدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت 2:11 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این واژه نامه مصور درباره جغرافی هست. کمی حجمش بالاست امیدوارم بتونید دریافت کنید. بهتره از نرم افزار دانلود منیجر استفاده کنید.


MacMillan-Visual.Dictionary-Geography

+ نوشته شده در جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱ساعت 9:50 توسط سید محمد مهدی مقدس |

چند وقته که مشغول اشتراک گذاری کتاب هستم. این بار حدود ده کتاب آموزش مهارت های مختلف زبان قرار دادم که فکر کنم به درد بچه های آموزش زبان انگلیسی هم می خوره. همه رو در یک فایل زیپ قرار دادم. امیدوارم لذت ببرید.


دریافت کتاب

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱ساعت 13:5 توسط سید محمد مهدی مقدس |

می دونید که چند وقته افتادم توی خط اشتراک گذاری کتاب. جدیدا هم کتابهای آموزش انگلیسی در وبلاگ قرار میدم .این دو کتاب آموزش خوندن و یادگیری لغت برای آزمون تافل هست.


Master_TOEFL_Reading

Master_TOEFL_Vocabulary


برچسب‌ها: کتاب تافل
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۱ساعت 6:0 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب ها در واقع آموزش زبان از طریق تصویر هستند. هر کدوم به یک موضوع جداگانه اختصاص داره. امیدوارم براتون مفید باشه. هر چند که به کار تافل و آیلتس این چیزها نمی آد اما خود ما که زبان بلدیم خیلی وقت وسایل اطراف خودمون رو اصلا نمی دونیم به انگلیسی چی میشه! این واژه نامه ها به همین درد میخوره.


Macmillan-Visual.Dictionary-Architecture

Macmillan-Visual.Dictionary-Astronomy

Macmillan-Visual.Dictionary-Vegetable Kingdom

Macmillan-Visual.Dictionary-Do_it_Yourself



برچسب‌ها: آموزش زبان انگلیسی
+ نوشته شده در شنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۱ساعت 6:45 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این کتاب ها رو خیلی وقت قبل خانم افلیا برای من فرستاده بودند که در وبلاگ قرار دهم اما متاسفانه به دلیل فراموشی این کار انجام نشد. یکی از این ها کتابی با 1700 واژه ضروری برای آزمون های مهم مثل تافل هست. دیگری در مورد زبانشناسی رایانشی هست و آخری هم در مورد دستور جهانی یا همون UG. امیدوارم به خوبی بتونید از این کتابها استفاده کنید.

1700words

An Introduction to Applicative Universal Grammar

Notes on computational linguistics

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۱ساعت 13:0 توسط سید محمد مهدی مقدس |

کتاب زبانشناسی مردمی یا مردم شناسی زبانی

هیچ ایده ای درمورد این کتاب ندارم. خود شما امتحانش کنید.

یه کم حجمش زیاده اگر نشد لطفا من رو در جریان قرار بدید تا براتون ایمیل کنم.

دریافت کتاب

+ نوشته شده در شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۱ساعت 19:12 توسط سید محمد مهدی مقدس |

افرادی که به مسائل فلسفی زبان علاقه دارند می تونند از این کتاب استفاده کنند. در این کتاب بیشتر نظریات فیلسوفان زبان از و حتی کسانی که در این مورد نظری دارند از افلاطون تا راسل و ویتگنشتاین و کریپکه و آستین و هابرماس و رورتی مورد بررسی قرار گرفته. 

پیشنهاد می کنم برای دریافت این کتاب از نرم افزارهایی مثل دانلود منیجر و مرودگرهایی مانند کروم یا اکسپلورر استفاده کنید. امیدوارم به راحتی دریافت کنید. اگر نتوانتید در هر صورت دریافت کنید برای من ایمیل بفرستید تا کتاب رو برای شما ارسال کنم. ایمیل من: mahdi9647@gmail.com


دریافت کتاب


+ نوشته شده در شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۱ساعت 14:30 توسط سید محمد مهدی مقدس |

از مهمترین کارهای چامسکی این بود که باعث شد مفهومی به نام زبانشناسی زیستی مورد توجه زبانشناسی واقع بشه. البته این اصطلاح رو شخص دیگه ای قبلا به کار برده بود تحقیقاتی هم در این مورد صورت گرفته بود اما خود چامسکی هم اون رو پذیرفت و البته برنامه کمینه‌گرایی تاثیر زیادی در این مورد داشت. این کتاب شما رو به خوبی با این مفهوم آشنا می‌کنه و البته در مورد فرضیه تکامل داروین هم به خوبی نظر میده.

چامسکی فرضیه تکامل زبان از نظام‌های ساده‌تر ارتباطی حیوانات در انسان رو رد می‌کنه و حتی در کتاب زبان و ذهن خودش به کارل پوپر فیلسوف معروف انتقاداتی رو به این دلیل وارد می‌کنه. او زبان رو ذاتی ذهن می‌دونه و اعتقاد داره ساختارهای بیولوژیکی مغز انسان باعث میشه محدودیت‌ها در زبان‌ها شکل بگیرند. همین باعث توجه و گسترش بیشتر مفهوم زبانشناسی زیستی شد.

برای مطالعه دقیق این کتاب رو که تشکیل شده از چند مقاله هست بخونید که خیلی مفیده.


The Biolinguistic Enterprise



+ نوشته شده در چهارشنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۱ساعت 17:45 توسط سید محمد مهدی مقدس |

این هفتصدمین مطلبی هست که در این وبلاگ قرار داده میشه!

تصمیم گرفم به جای اینکه هر چند وقت یکبار چند کتاب در وبلاگ قرار بدم تا دانلود کنید لینکی رو بدم که از اون طریق بتونید خودتون وارد سایت اشتراک گذاری بشید و هر کتابی رو که خواستید با توجه به عنوانش دریافت کنید. ممکن هست که بعضی نتونند کتاب‌ها رو دریافت کنند. پیشنهاد می‌کنم از مرورگر کروم استفاده کنید شاید جواب بده. دلیل اینکه در سایت های خارجی اشتراک گذاری نمی‌کنم این هست که سرعت دسترسی به اون سایت‌ها معمولا کند و حتی ناممکن هست. به همین دلیل بهتر دیدم که در سایت‌های ایرانی قرار بدم.

بعد از کلیک روی لینک زیر، پوشه E-Books را انتخاب کنید.


دانلود انواع کتاب‌های زبانشناسی

کتاب‌های زبان و زبانشناسی از سایت Uplod.ir


برچسب‌ها: دانلود کتاب زبانشناسی, دانلود رایگان کتاب, زبانشناسی
+ نوشته شده در پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 23:35 توسط سید محمد مهدی مقدس |

یکی از بازدیدکنندگان وبلاگ به نام خانم اوفلیا چند تا کتاب و مقاله برای من فرستادند که من اون ها رو به اشتراک گذاشتم. در صورتی که دانلود نشد مرا ببخشید چون دفعات قبلی بعضی‌ها نتونستند فایل‌ها رو دریافت کنند. این توضیح رو هم بدم که سه از این تعداد، این سه مقاله درباره کاربردشناسی و از پیش انگاری خیلی مختصر و مفید هستند و حتی برای آزمون دکتری هم به درد می‌خوره.


کتاب مقدمه‌ای بر نظریه نحوی

کتاب گفتارهایی درباره زبان‌شناسی نظری

مقاله‌ برای آشنایی با کاربردشناسی

مقاله برای آشنایی با از پیش انگاری 1

مقاله برای آشنایی با از پیش انگاری 2

+ نوشته شده در سه شنبه نهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 16:0 توسط سید محمد مهدی مقدس |